Ізолюючі матеріали існують у вигляді плит, матів і волокон, наприклад деревно-волокнисті плити, пінопласт, мати з мінерального волокна. Вони потрібні для тепло- і звукоізоляції. Взагалі, всі легкі матеріали мають низьку теплопровідність.

Пошук і створення ефективних теплоізоляційних матеріалів на базі максимально дешевих сировинних ресурсів продовжує залишатися актуальною проблемою.

Наприклад, не так давно для утеплення будинків почали застосовувати пінополіуретан, вартість робіт по утепленню фасаду цим матеріалом може різниться в залежності від регіону.

Велике значення має критерій економії паливно-енергетичних ресурсів при виробництві теплоізоляційних матеріалів. Цьому критерію відповідає ековата – матеріал, який успішно експлуатується в Канаді, Фінляндії та інших країнах Західної Європи.

Для виробництва ековати використовуються відходи паперової макулатури, які зв’язуються спеціальними добавками.

Вони надають ековату особливі властивості: антисептики покращують стійкість до біологічних впливів, антипірени підвищують вогнестійкість, гідрофобізатори знижують водопоглинання і т. д.

До переваг ековати відноситься можливість створення теплоізоляційних систем з широким діапазоном показників якості в залежності від способу пристрою теплоізоляції.

Утеплення будівель за допомогою ековати може здійснюватися трьома способами: сухим, мокрим і мокроклеевим:

1. Сухий спосіб рекомендується для утеплення горизонтальних і похилих поверхонь, заповнення замкнутих порожнин в стінах, підвалах, перекриттях (утеплення підвісних стель) і т. д.

При такому способі можлива усадка по товщині теплоізоляційного шару, тому її рекомендується збільшувати на 15-20% в порівнянні з розрахунковою.

2. Мокрий спосіб утеплення ековатою рекомендується для відкритих вертикальних поверхонь. Сформований таким чином теплоізоляційний шар не схильний до деформацій протягом тривалого часу.

3. Мокроклеевой спосіб утеплення ековатою рекомендується для утеплення стель і стін в тих випадках, коли пред’являються вимоги до міцності зчеплення теплоізоляції з основою.

Він полягає в тому, що в розпилюючи пристрій подається клейовий розчин – полівінілацетатна дисперсія.

Як клейового розчину можуть використовуватися і інші матеріали, наприклад рідке залізо, поліпшує характеристики ековати по горючості, сорбційної вологості та іншими показниками.

Загальні витрати на утеплення поверхні ековатою знижуються за рахунок повної механізації технологічного процесу.

До переваг теплоізоляційних систем на основі ековати відносяться висока адгезійна і заповнює здатності, монолітність шару, біостійкість і екологічність.

Використання бавовни в якості будівельної ізоляції здається неймовірним, але тим не менше це факт Теплоізоляційні мати з бавовни встановлюються між каркасними елементами будівельних конструкцій і зашиваються оздоблювальними матеріалами.

Для законопачіванія швів і порожнеч також може використовуватися бавовна, зібраний в якусь подобу стрічок або представляє собою пухку волокнисту масу.

Завдяки своїй структурі вироби з бавовни мають низьку теплопровідність. Як показує практика, утеплювачі з бавовни дозволяють знизити тепловтрати через огороджувальні конструкції до 30%. Бавовняна теплоізоляція також значно знижує рівень шуму в приміщенні.

Тому вона рекомендується для застосування як в будівництві нових житлових будинків (особливо для звукоізоляції спальних і дитячих кімнат), так і при реконструкції та модернізації архітектурних об’єктів.

Утеплювачі з натуральної бавовни є, мабуть, єдиними в своєму роді будівельними виробами, абсолютно що не містять шкідливих речовин.

Екологічність матеріалу дозволяє також регулювати мікроклімат приміщення. Наприклад, при надмірній вологості на вулиці бавовняні мати акумулюють в собі вологу і рівномірними порціями поставляють її в приміщення.

Крім цього, вироби з бавовни мають прекрасну повітропроникністю, і тому приміщення завжди добре вентилюється.

Ще одним важливим якістю ізоляційних матеріалів з бавовни є можливість їх подальшої переробки для вторинного використання.