Тендер або закупівля — це процедура торгів, під час якої замовники відбирають найкращі пропозиції щодо постачання необхідних їм товарів, отримують заявки на виконання робіт та послуг.

У законах поняття “тендер” зустрічається лише під словом “закупівля”. Під закупівлею розуміють процес придбання необхідних благ для потреб держави та муніципалітетів. Гроші на закупівлі виділяють із державної скарбниці.

Як замовники виступають установи, які не мають права купувати товари безпосередньо — це лікарні, дитячі садки та школи, адміністративні установи. Постачальники пропонують їм купити продукти харчування, медикаменти та витратні матеріали, надають послуги з ремонту приміщень та обслуговування техніки. Детальніше – на сайті https://tenderbot.kz/goszakup.

Які є види тендерів та як їх регулює закон

Тендери ділять на три види залежно від того, з яких джерел фінансується закупівля:

  1. Державні закупівлі. На таких торгах купуються товари та послуги для установ, що функціонують за рахунок коштів держбюджету.
  2. Тендери, що проводяться із залученням позабюджетних коштів. Замовники у таких закупівлях — компанії, частка держави у капіталі яких становить не менш як половину.
  3. Комерційні закупівлі. Замовниками на комерційних тендерах є приватні компанії, які під час проведення закупівельних процедур спираються на норми цивільного права – певні статті Цивільного кодексу. Крім цього, кожен замовник складає своє положення про закупівлю, яке має суперечити законам.

Ще тендери поділяють на:

  • відкриті, інформацію про які публікують у відкритому доступі на сайті Єдиної інформаційної системи;
  • закриті, дані про проведення яких кожен учасник отримує в особистому електронному листуванні або поштою.

Де відбуваються тендери

Щоб розібратися, як розпочати участь у тендерах, розповімо, де замовники розміщують запити на товари та послуги компаній. Основний майданчик, де вони публікують тендери, — офіційний сайт інформаційної системи держзакупівель.

Як обирають переможців тендеру

Якщо в тендері є лише один етап, організатор вибере переможця, вивчивши всі пропозиції, минаючи зустрічі з учасниками торгів та додаткові обговорення.

Якщо закупівля передбачає два етапи, на першому відбирають всі пропозиції, а на другій стадії переходять до вибору переможця. У процесі відбору замовник може внести уточнення вимог до претендентів, а учасники зможуть перед фіналом відбору зайнятися доопрацюванням заявки.

В аукціонах найважливішим критерієм відбору є найнижча ціна в заявці.

У конкурсах перемогу присуджують учаснику з найкращими умовами, і це може бути не лише ціна, а й відповідність до інших факторів. Наприклад, при будівництві будівлі може бути важливим дизайн, а при постачанні продуктів харчування — їхня висока якість і свіжість.

У запитах котирувань, за аналогією з аукціоном, переможцем стане той, чия ціна буде нижчою за конкурентів. Але є важлива умова — термін подання заявок на запит котирувань становить до 7 днів, тому важливо встигнути надати документи швидко.

У тендерах із запитом пропозицій такі самі умови відбору переможців, як і у конкурсі, але терміни проведення скорочені до 10 днів.

Закупівлі єдиного постачальника — єдиний тендер, у якому немає конкурсу. Замовнику не доводиться робити вибір, а замовлення зазвичай отримує компанія-монополіст.