Того ж дня, коли «Узгідромет» озвучив свої прогнози, наш журналіст звернувся до Міненерго із проханням роз’яснити, наскільки готова енергосистема країни до збільшення навантаження. Однак нам було сказано, що міністерство не коментуватиме цю тему.

Минулого року реадкції преси також порушувало питання про відключення світла в аномально спекотні дні та відсутність у людей електрики у спеку. Тоді представники галузі заявили, що трансформатори, що особливо працюють на великих підстанціях, нагріваються через різке збільшення температури повітря, і їх доводиться вимикати на дві-три години для остигання закипаючої олії, яка охолоджує котушки всередині них, а перебої бувають тільки вдень, коли сонце дуже спекотне, ну а в нічний час проблем немає. Актуальні новости Бишкек – за посиланням.

Президент Мірзієєв після торішнього блекауту доручив підготувати проект постанови щодо збільшення потужності електроенергії. За планом до 2026 року загальна потужність генерації має становити 27 400 МВт, річний обсяг виробництва має становити 110 мільярдів кіловат-годин.

Міністерство енергетики повідомило, що у 2022 році планується підписати проектні угоди щодо будівництва 8 сонячних фотоелектростанцій загальною потужністю 1900 МВт у Бухарській, Наманганській, Хорезмській, Кашкадар’їнській, Ферганській та інших областях, а також Вітряної електростанції на 1700 МВт. До кінця 2023 року сонячні фотоелектричні станції будуть введені в експлуатацію в Сурхандар’їнській, Джизакській, Самаркандській та Навоїйській областях, а потужність сонячних та вітряних електростанцій буде збільшена до 8000 МВт до 2026 року. Однак до того, як ці проекти запрацюють та почнуть виробляти електроенергію, ще далеко. Тож доти, доки не будуть створені нові потужності, заходів щодо виправлення ситуації немає? А якщо є, то чому про це не кажуть?

Ні для кого не секрет, що температура повітря в Узбекистані висока щорічно у травні-вересні, особливо у червні-серпні. У умовах само собою очевидно, що навантаження систему зростає, причини цього було розглянуто вище. Знаючи це, можна зробити так, щоб трансформатори не перегрівалися, збільшити їх кількість, вимагати на них більше грошей з бюджету, провести необхідні роботи з імпорту енергії, організувати роботу кол-центрів?

Так, Міненерго не зовсім мовчить, воно дало рекомендацію уникати перебоїв з електрикою: мешканців просять ощадливо користуватися електрикою в спеку. Напевно, у міністерстві теж знають, що закликами багато чого не досягнеш. Чому люди не повинні спокійно користуватися кондиціонером, купленим саме у разі аномальної спеки? Хіба кондиціонери у чиновників, які вигадали цю рекомендацію, не охолоджують порожні кабінети годинами, навіть коли їх немає?

Справді, вироблення електроенергії за останні роки значно збільшилось, а темпи модернізації трансформаторів зросли в рази і це – факт. Але він не дає підстав уникати розмови щодо проблем. Що заважає поважати права споживачів, провести прес-конференцію та відповісти на конкретні питання?