Зворотний клапан – це різновид трубопровідної арматури. Він дозволяє запобігти зворотному потоку води або будь-якого іншого робочого середовища. Зворотні клапани відкриваються внаслідок тиску робочого середовища. А ось закривається ця арматура шляхом зворотного потоку робочого середовища.

У спеціалізованому інтернет-магазині можна підібрати необхідний клапан зворотний, а щоб не помилитися з вибором, рекомендуємо звернути увагу на такі критерії:

  • тип з’єднання;
  • тип замикаючого пристрою;
  • робоче середовище.

Тип з’єднання

Відповідно до цього критерію існує 4 види зворотних клапанів. Раніше найчастіше використовувалися міжфланцеві клапани. Однак такий варіант з’єднання має декілька мінусів. Зокрема, при такому з’єднанні найчастіше спостерігається ослаблення кріпильних шпильок. Ще одна проблема полягає в тому, що міжфланцеві клапани можуть використовуватися далеко не у всіх водопровідних системах. Тому на практиці також можуть використовуватися й інші варіанти з’єднання:

  • фланцеве;
  • за допомогою зварного шва;
  • за допомогою муфти.

У фланцевого кріплення є відразу кілька переваг. По-перше, такий варіант вважається бюджетним. По-друге, при виборі фланцевого з’єднання не виникне жодних проблем із монтажем та обслуговуванням клапана. По-третє, цей тип кріплення може працювати з будь-яким рівнем тиску робочої рідини.

Приварне з’єднання затребуване завдяки простоті та високій швидкості кріплення. До того ж зварювання гарантує герметичність та надійність кріплення. Але варто зазначити, що при виборі такого з’єднання немає можливості обслуговувати окремі сегменти.

З’єднання за допомогою муфт затребуване завдяки компактності, простоті кріплення та доступній вартості. Його найчастіше використовують у відносно невеликих трубопровідних системах. Варто зазначити, що через невеликий діаметр цього виробу часто відбувається його засмічення сміттям та окалиною. Через це регулярно виникають проблеми з обслуговуванням зворотного клапана.

Тип замикаючого пристрою

Відповідно до цього критерію зворотні клапани поділяються на підйомні, поворотні та кульові. Особливістю підйомних пристроїв є вертикальне розташування штока золотника. Внаслідок тиску робочого середовища відбувається підйом золотника та розкриття затвора.

Поворотні механізми – це заслінки, які під тиском робочого середовища повертаються і потім відкриваються. Закриття заслінок відбувається за умови зниження напору або внаслідок дії пружини.

Основним робочим органом кульових клапанів є куля. Вона притискається пружинкою до сідла. Внаслідок збільшення тиску рідина віджимає кулю від сідла. Внаслідок цього відкривається зворотний клапан.

Робоче середовище

Зворотні клапани використовують на водопроводах. Вони призначені для роботи з очищеною водою та стоками. Якщо цей нюанс не врахувати, можуть виникнути проблеми під час експлуатації даних деталей. Додатково потрібно враховувати, які тверді частинки можуть опинитися у робочій рідині та потенційно вплинути на роботу цієї трубопровідної арматури.