Цегляна конструкція не може бути вічною. Завдяки вітру, опадам, конденсату, впливу вогню і диму, екстремальним режимам роботи цегляна кладка з часом починає давати тріщини.

Точно так же розтріскуються пічні стінки, димоходи. Зрозуміло, що ідеальний варіант поновлення конструкцій – заміна новими. Але це не вихід, оскільки потрібні великі кошти, щоб здійснити таку рокіровку. Тому, користуючись сучасними матеріалами, можна вирішити це питання зі значно меншими фінансовими втратами. Так: мається на увазі термостійкий герметик для камінів і печей.

Які існують види пічних герметиків?

Камера спалювання, газохід може повністю розгерметизуватися після появи наскрізної тріщини безпосередньо в печі або димовому каналі. З цієї причини, в приміщенні може з’являтися дим, димохідна тяга слабшає, що призводить до зниження ефективності функціонування печі. По-старому, тріщини замазують розчином (добре, якщо глиняним). Але такі заходи – тимчасові. Для того, щоб такий ремонт був більш надійним, найкраще використовувати високотемпературний аналог для печей.

Порада: високотемпературні герметики застосовують також для ущільнення з’єднань між собою модулів сендвіч-димоходів. При цьому, потрібно бути гранично обережним і наносити герметик з розумом, в міру. Пов’язано це з тим, що в разі роз’єднання окремих секцій і демонтажу труби, не можна допустити їх пошкодження.

Сьогоднішній ринок наповнений десятками різних складів, але частіше за все для пічних робіт використовують 2 види:

 • термостійкі силіконові склади;
 • герметики жаростійкі силікатної типу.

Що являють собою такі високотемпературні полімерні продукти, де і коли їх застосовують?

Термостійкі силіконові герметики найчастіше застосовують в тих місцях, які можуть нагріватися до 340-350⁰С. Їх можна використовувати на зовнішніх поверхнях печей, камінів при наявності щілин в кладці, для повної герметизації цегляного димоходу, покрівлі, окремих частин опалювальної системи.

Жаростійкі (їх ще називають жароміцними) силікатні герметики здатні витримувати температуру близько 1400 -1500⁰С. Найчастіше їх застосовують для щільного з’єднання металевих, а також цегляних елементів. Вогнестійкий (або його ще називають вогнетривким герметиком) використовується при наявності прямого контакту спека або полум’я з іншими складовими елементами теплового генератора.

Сучасні пічні полімери знаходяться в тубах у вигляді готових паст з різними властивостями і відтінками. Хоча більш нові розробки подібних аналогів складаються з 2-ух інгредієнтів. Правда, при роботі з ними потрібно бути гранично акуратним, уважним. Пов’язано це з тим, що перед кожним використанням необхідно дуже точно відміряти необхідну кількість складових речовин, оскільки від цього залежить якість закріпленого шва і сам термін служби продукту.

Характеристика сумішей на основі силікону

Після нанесення складу, термостійкий силіконова суміш твердне, хоча по еластичності стає схожою на гуму. Оксиди заліза, який знаходиться в складі, надає йому червонуватого відтінку. Хоча в інструкції йдеться про максимальне температурному порозі 290-300⁰С, в дійсності він – нижче – знаходиться в межі 250⁰С.

Не слід плутати герметик для печей високотемпературного типу з червонуватим речовиною, яке використовують для ущільнення деталей при ремонті двигуна автомобіля. Різниця між цими сумішами – їх хімічний склад: суміш для ДВС вміщує в собі кислоту, якої немає в речовині для печей.

Порада: герметик для автомобілів на повітрі видає різкий оцтовий запах. Хоча, при покупці, не слід його нюхати, оскільки пічної герметик можна впізнати за зовнішнім виглядом туб: вони розраховані для роботи з будівельним пістолетом.

Основні риси

Термостійкі силіконові пічні герметики характеризуються:

 • відсутністю запаху;
 • хімічною нейтральністю;
 • високою еластичністю;
 • стійкістю до різких перепадів температурних показників;
 • стійкістю до впливу атмосферних ділянок.

Перед застосуванням складу, слід ретельно ознайомитися з інструкцією, де, зокрема, зазначено максимальну товщина шару, що наноситься речовини. Ця характеристика визначається виробником. Під час роботи потрібно враховувати, що термостійкі герметики зазвичай мають невисоким температурним порогом.

Обмеження для використання суміші

Існують види робіт, виконання яких небажано із застосуванням такого виду герметика. У зв’язку з цим, не рекомендується:

 • закладати щілини в димоходах з цегли на розміщених на вулиці ділянках;
 • здійснювати герметичне примикання покрівельного матеріалу до димоходу, щоб запобігти можливому потраплянню атмосферних опадів;
 • монтувати і герметизувати димохідні труби з будь-якого матеріалу, включаючи сендвіч, які завжди працюють в комплексі з котлами з високим ККД (у більшості випадків більше 90%). У таких випадках головне, щоб температура газів була менше 150⁰С, що відповідає нормальному режиму складу з силікону;
 • заповнювати зовні пічні щілини (крім наскрізних).

Характеристика силікатних сумішей

До складу цих продуктів входить силікат натрію, який підвищує жаростійкість сумішей. З їх допомогою виконують певні види робіт, пов’язані з ремонтом цегляних печей. Переважно суміш має чорний або сірий відтінок, може витримувати температури порядку 1300-1500⁰С.

Головна особливість матеріалу: після повного застигання, утворюється тверда непластична субстанція.

Розфасовують складу в туби під будівельний пістолет. Для силікатних вогнетривких герметиків характерна наявність слабкої адгезії до дуже гладких поверхнях. З огляду на цю особливість, склад практично не використовують при монтажі димоходів з нержавіючої сталі.

Сфера застосування

Силікатний герметик для печей застосовується:

 • для заповнення щілин наскрізного характеру в топкових стінках, а також інших поверхнях, що контактують з відкритим полум’ям або високотемпературними газами;
 • при закладенні стиків, які утворилися між кладкою і сталевими, чавунними грубними деталями;
 • з метою ущільнення щілин, що утворилися навколо високотемпературних димоходів, що характерно для печей в лазнях, котлів на тверде паливо, інших генераторів тепла, що володіють ККД 90% і нижче.

Робота з герметиками

Перш, ніж почати роботу з сумішшю, необхідно запастися мінімумом інструментів:

 • будівельним пістолетом;
 • ножем;
 • гумовими рукавичками;
 • стрічкою малярської;
 • гумовим шпателем.

Роботу слід почати з «заряджання» пістолета, для чого за допомогою ножа необхідно зрізати носик в тубі, надіти пластиковий ковпак, вставити ємність в пістолет.

Перед нанесенням термогерметіка слід підготувати робочу поверхню. Це означає, що необхідно її очистити від бруду, пилу, можливих залишків піни. З метою поліпшення адгезії дуже гладкій поверхні, її необхідно зачистити.

Порада: не допускайте використання герметика, якщо поверхня мокра або навіть трохи волога. Якщо при очищенні користувалися водою, то потрібно почекати, поки все гарненько висохне. І ще: всі роботи необхідно проводити при плюсовій температурі.

Після проведення підготовчих операцій, слід з двох сторін щілини наклеїти малярську стрічку, а потім – заповнити її складом. За допомогою шпателя видалити всі надлишки, що впали на стрічку, яку можна зняти після первинного застигання, тобто, приблизно через 3-5 хвилин.

Перелік найбільш популярних марок герметиків

Як правило, назва складу визначає його призначення. Якщо на тубі написано «Герметик для пічних робіт», а далі – безпосереднє назва, то зрозуміло про що йде мова. Серед широкого асортименту жаростійких герметиків існують такі марки, які при ремонті печей, камінів, димоходів та іншого пічного обладнання використовуються на протязі багатьох років і зарекомендували себе тільки з позитивного боку. До таких, без всяких сумнівів, відносяться всесвітньо відомі бренди:

 • Penosil – герметик з жаростійкими властивостями, чорного відтінку. Він здатний витримувати температури близько 1450-1500⁰С. Для утворення плівки знадобиться 15 хв. Відмінне зчеплення з поверхнями з цегли, бетону, каменю та металу. З його допомогою надійно ущільнюються шви, заповнюються тріщини в димоходах, камінах, печах;
 • Soudal – продукт однойменної відомої бельгійської фірми. Застосовують для герметизації швів і отворів, які знаходяться в високотемпературних місцях. Часто використовують для високоякісного ущільнення зазорів навколо димохідних труб, камінів, печей. Також суміш – ідеальний варіант для проведення якісного ремонту, консервації пічного, іншого опалювального обладнання. Відноситься до жаростійким складам. Колір чорний;
 • Tytan – випускається групою компаній з Польщі Selena Group. Суміші найчастіше використовуються при здійсненні оздоблювальних, а також будівельних робіт професійними працівниками. Склади сертифіковані і відповідають стандартам ISO 9001, DIN. Для високотемпературних герметиків Tytan характерна наявність скловолокна, завдяки якому склад стає димо-та газонепроникним. Максимальний температурний поріг застосування – до 1260⁰С. Відмінний засіб для герметизації камінів, печей, а також димоходів.

Важливо! Для успішного застосування герметиків потрібно добре ознайомитися з їх властивостями, призначенням, умовами застосування. Тому, використання такого дуже вузького, специфічного сегмента, як високотемпературні герметики, має повністю виключати помилки. В іншому випадку, герметичність печі, всіх пічних елементів буде недостатньою, що може привести до небажаних наслідків.

Таким чином, якщо при проведенні будівельних або ремонтних робіт пов’язаних з печами або пічним обладнанням потрібно якісно закласти шви або тріщини, що знаходяться в сфері дії високих температур, то кращого варіанту, ніж термостійкі герметики, – годі й шукати. Слідкуйте за новинками у сфері хімічних будматеріалів, оскільки з їх допомогою можна продовжити експлуатаційний термін агрегатів для обігріву. Головне, щоб серед широкої палітри препаратів ви змогли вибрати найбільш підходящий для конкретного виду пічних робіт.