Системи вентиляції використовуються для того, щоб створювати і підтримувати в приміщенні постійну циркуляцію повітря. Рух повітряних мас здійснюється примусово, тобто в результаті роботи спеціального обладнання. При цьому повітря може подаватися з вулиці в приміщення або у зворотному напрямку – зсередини назовні. У першому випадку мова йде про приточну вентиляцію, а в другому – про витяжну.

Як випливає з назви, припливна вентиляція повинна забезпечувати будинок свіжим повітрям, який забирається ззовні, проходить по системі повітроводів, подається в приміщення і рівномірно розподіляється по його території. Сучасні установки також проводять попередню «підготовку» повітря, перш ніж він потрапить в кімнату – це фільтрація (очищення), зволоження і температурна обробка. Наприклад, в зимові місяці температура повітря на вулиці набагато нижче, ніж в приміщенні. Тому припливні потоки необхідно спочатку підігріти, перш ніж подавати в кімнати.

Приточна система і система кондиціонування – це комплекс механізмів і пристроїв, які об’єднані в єдину мережу, де кожна ділянка виконує певну функцію.

Такі системи можуть і повинні застосовуватися в будівлях будь-яких типів, розмірів і призначення: в приватному секторі, в багатоповерхових житлових будинках, в офісних та адміністративних будівлях, в торгових центрах, на спортивних об’єктах, в закладах громадського харчування – даний список може бути як завгодно довгим.

До комплексу приточної системи входять: мережа комунікацій для транспортування потоків (повітроводи), вентилятори, фільтри, теплообмінники (це може бути рекуператор для приватного будинку), повітрозабірні грати, пристрої звуко- і віброізоляції, пристрої автоматичного управління.

Вибір конкретної припливної системи або установки повинен в першу чергу диктуватися конкретними характеристиками об’єкта, на якому вона буде працювати. Треба брати до уваги тип приміщення, його призначення, розміри, поверховість, кількість людей в будівлі і інші чинники. Від цього залежить, якими продуктивністю і функціоналом повинна володіти вентиляційна система. Наприклад, якщо відсутня необхідність в організації очищення повітря або шумоізоляції, то немає сенсу переплачувати за дороге обладнання, де дані опції є.

У невеликому приватному будинку зазвичай вистачає потужності невеликої припливної установки, в той час, як для великого багатоповерхового будинку буде потрібно центральна загально обмінна система з високою продуктивністю. Головне – щоб вентиляція виконувала вимоги санітарних норм по кратності повітрообміну (для кожного типу приміщення вони свої).