Пара професій, безпосередньо пов’язаних із забезпеченням навантаження – вивантаження судів в порту: стивідор і тальман.

Головна особа, це звичайно – стивідор. Він відповідає за вантажно-розвантажувальні роботи в порту. Він же і керує операціями по завантаженню / розвантаженню суден у порту. Компанія “форвард” надає професійні послуги з перевалки вантажів у портах.

Стивідор, це безумовно, висококласний фахівець, який повинен знати всі нюанси навантажувальних робіт. Він працює в тісному контакті з докерами-механізаторами. Його завдання максимально швидко забезпечити весь процес навантаження – вивантаження судна в порту. І при цьому не забути про правила безпеки. Робота в порту – це складна, іноді пов’язана з ризиком для здоров’я робота.

Як правило, стивідорами стають випускники морських училищ або академій, пов’язані з експлуатацією водного транспорту. Нерідкі випадки, коли з докера виростає класний стивідор, який знає все ази навантаження і вивантаження судів в порту.

Стивідор планує і керує обробкою судна, контролює оформлення необхідних документів, тісно взаємодіє з судновою адміністрацією.

У порту можуть працювати кілька незалежних стивідорних компаній. А у великих портах – як правило, працює безліч стивідорних компаній. Вони орендують причали, мають власні або орендовані складські потужності і перевантажувальний обладнання: крани, навантажувачі, контейнерні перевантажувачі, ролл-трейлери, тягачі та ін.

Основна діяльність стивідорних компаній – навантаження і вивантаження вантажів на морських і річкових суднах.

Ще одна професія, пов’язана з вантажною обробкою торгових суден:

Тальман – це особа, яка відповідає за облік вантажів під час операцій навантаження його на судно або під час вивантаження з нього. Походить від англ. tally-підрахунок, вважати і man-людина

Раніше було досить чіткий поділ цих спеціальностей за гендерних ознаками, як зараз прийнято говорити.

Якщо у випадку з стивідором -працюють в основному чоловіки, я за довгі роки роботи в порту не зустрічав стивидора-жінку, то у випадку з тальманов-цей якраз в основному була жіноча професія, хоча останнім часом намітився корінний перелом у цій галузі. Тальман відносяться до складської службі стивідорної компанії, і вже нерідко тальманов працюють чоловіки.

До завдань тальмана входять наступні операції:

  1. Облік при навантаження і вивантаження вантажів, прийом і здача різних вантажів
  2. Здійснення контролю при видачі вантажів вантажоодержувачам, а також при передачі вантажів для подальшого транспортування.
  3. Перевірка зовнішнього стану і маркування вантажу і тари.
  4. Огляд вагонів і контейнерів на придатність їх до навантаження вантажів.
  5. Контроль за дотриманням портовими робітниками правил навантаження, вивантаження і збереження вантажів в процесі вантажно-розвантажувальних робіт, складування вантажів, правил техніки безпеки.