Як і раніше актуальним залишається оздоблення фасаду дерев’яними матеріалами, зокрема вагонкою. Своєю назвою вона зобов’язана дерев’яним рейкам, якими раніше обшивали залізничні вагони. З тих пір дошки, стругані зі шпунтом, стали іменувати вагонкою.

Завдяки сучасним технологіям обробки деревини цей матеріал отримав друге життя, а його якість стало відповідати найвищим стандартам і вимогам.

Серед переваг вагонки слід зазначити наступні характеристики:

 1. відносна довговічність, особливо при наявності відповідних просочень (колір і якість зберігаються до 10 років);
 2. відсутність схильності до гниття;
 3. легкість обробки і монтажу;
 4. дозволяє маскувати дефекти основної поверхні;
 5. здатність підвищувати тепло- і звукоізоляцію;
 6. невибагливість в експлуатації;
 7. взаємозамінність окремих елементів;
 8. можливість застосування лакофарбових покриттів і тонування;
 9. екологічність;
 10. декоративність;
 11. доступна ціна.

Стандартна довжина вагонки становить 1,5, 3 і 6 м. На останньому етапі виробництва вона поділяється на сорти:

 • сорт «А», в якому допускається наявність світлих сучків;
 • сорт «В», в якому допускається наявність темних сучків.

Але в обох випадках не повинно бути ніяких видимих ​​вад, сучків, що випали та інше.

Для забезпечення щільності прилягання окремих елементів в них роблять шпунт і паз (традиційно вибиралася чверть). До слова сказати, таке з’єднання при перепадах вологості може розбухати і всихати, що нерідко призводить до деформації дошки.

Вагонка виробляється з деревини хвойних порід (сосни, модрини, ялини, ялиці) і може використовуватися як для зовнішніх, так і для внутрішніх оздоблювальних робіт, т. е. Є універсальною.

З деревини листяних порід (дуба, бука, вільхи) в основному призначається для внутрішнього облицювання. Виняток становить дошка з осики.

Щоб вагонка прослужила довго, її монтування необхідно здійснювати в суху погоду. Крім того, такий будинок в зимовий період повинен опалюватися. У міру експлуатації вагонка вбере необхідну кількість вологи, що відповідає рівню її в навколишнє середовище.

Як правило, вагонка прибивається до решетування спеціальними цвяхами з невеликими капелюшками, що дозволяє уникнути розщеплення матеріалу і не зіпсувати його зовнішній вигляд.

При цьому важливо знати, що при горизонтальному розташуванні дощок рейки обрешітки кріпляться вертикально, і навпаки. Але в будь-якому випадку вони повинні знаходитися в одній площині.

Останнім часом все більшого поширення набуває так звана євровагонка.

Вона відрізняється від звичайної за наступними показниками:

 1. відповідає жорстким стандартам якості, але при цьому так само ділиться за сортами, як і звичайна;
 2. на всіх етапах її виробництва ведеться суворий контроль якості деревини. Для деяких її сортів навіть спеціально вирощуються дерева;
 3. матеріал має виключно точні геометричні параметри, що істотно полегшує його монтаж;
 4. в дошці передбачені спеціальні борозни-повітроводи, що створює умови для природної вентиляції облицьованої поверхні і тим самим перешкоджає її зволоженню і розвитку шкідливих мікроорганізмів. В результаті збільшується термін служби будови;
 5. ідеальна гладкість, відсутність сучків і інших дефектів, висока декоративність, обробка спеціальними складами для збереження текстури деревини, після чого відпадає необхідність покривати дошки лакофарбовими матеріалами.

При монтажі вагонка може розташовуватися в вертикальній і горизонтальній площинах. Вона практична і дозволяє виконати практично будь-які дизайнерські завдання.