Купуючи ділянку – дачну або для будівництва будинку, в мріях більшість людей бачить не тільки житлове приміщення, парники і грядки, а й затишний зелений куточок з красивими квітучими рослинами.

І хоча кожна людина при облаштуванні ділянки буде керуватися особистими уподобаннями, все ж є деякі правила, яких варто дотримуватися.

Планування

Для досягнення хорошого результату в будь-якій справі потрібен план. Не обійтися без нього і тут. На схему ділянки наносяться всі бажані зони – житлова, господарська, город і сад. Якщо площа невелика, зону відпочинку і квітник можна поєднати.

Заодно оцінюється площа самої ділянки і окремих зон, і можливість вмістити все заплановане. Доповненням до спільного проекту слугує розташування огорож, доріжок, декоративних споруд. Чим більше простір, тим більше простір для фантазії.

Вибір стилю

При цьому враховують безліч факторів, від цікавих ідей для дачі, аж до розміщення сараю. Чи не останніми з них є клімат і умови навколишнього середовища – тип ґрунту, рельєф, наявність або відсутність будівель, кількість вільного простору.

Але в якості основного найчастіше виступає архітектурний стиль наявних будівель. В ідеалі будівництво будинку і зонування ділянки потрібно планувати одночасно.

Різноманітність варіацій при облаштуванні саду народилося з двох напрямків:

  • регулярного (класичного) – прямі лінії, геометричні форми, симетрія;
  • ландшафтного (пейзажного) – асиметричність, вільне планування, нерівний рельєф, наявність водойм і доріжок з природного матеріалу.

Існує кілька безпрограшних прийомів оформлення дачної ділянки, які дозволять йому виглядати доглянутим і цікавим.

Газон перед фасадом будинку звичний, але не втратив своєї привабливості. Доповненням до нього служать доріжки з природних матеріалів або плитки і клумби різної форми. Швидкий спосіб домогтися результату – укладання рулонного газону.

Не потрібно забувати, що газонна трава має властивість «відбирати» площа у сусідніх ділянок, і розумно буде обмежити її поширення, вкопавши вертикальні пластини з міцного матеріалу.

Вертикальне озеленення – прекрасний варіант не тільки при наявності на ділянці альтанки або інших будівель. Кучеряві рослини відмінно декорують паркани і стіни будинку.

Окрасою квітника буде пергола з клематисами, кучерявими трояндами і іншими багатолітниками. А перголи-ширми використовують для зонування ділянки. Для оформлення відкритої веранди підійдуть ампельні рослини в кашпо.

Без дерев і чагарників не обходиться жоден сад, і все ж надлишок деревних форм на маленькій ділянці зробить його занадто «захаращені».

При підборі видів дерев і чагарників слід враховувати їх сумісність і умови, необхідні їм для нормального росту і розвитку. Найбільш невибагливими мешканцями будуть хвойні рослини.

Квітники, яких існують десятки і сотні варіантів, додадуть саду індивідуальність. Однорічники і багаторічники, одного кольору та поєднаних або контрастних кольорів, клумби безперервного цвітіння – нескінченний простір для фантазії.

Ті, кого не лякають клопоти, можуть зайнятися облаштуванням альпійської гірки або водойми.

Невеликі хитрощі

Ландшафтні дизайнери використовують деякі прийоми, які неочевидні і не завжди приходять в голову любителям:

  • використання садових скульптур;
  • садові доріжки криволінійної форми;
  • декоративне підсвічування;
  • живоплоти з низькорослих або високорослих рослин для зонування.

Облаштування зони відпочинку, дитячого куточка або квітника – не тільки праця, а й цікаве заняття, що вимагає творчого підходу і дозволяє насолодитися результатами своєї праці.