В даній статті піде мова про електричні водонагрівачі або, по-іншому, бойлери. Все частіше починає цей пристрій входити в ужиток у людей не тільки на дачних ділянках, але і в міських умовах. Будуть розглянуті різні види бойлерів і розкриті всі їх плюси і мінуси.

Будь-електричний водонагрівач складається з бака (ємності), заповненого рідиною, і нагрівальний елемент (НЕ). Як правило, НЕ представлений в трубчастому або спіральному виконанні. Трубчастий нагрівач (ТЕН) виготовляється з міді, нержавіючої сталі і являє собою порожню трубку зігнутої форми, куди поміщена дротова спіраль, нагріваючи за рахунок проходження електричного струму. Розрізняють два варіанти: сухий і мокрий.

Основна відмінність полягає в контакті з водою, що впливає на тривалість експлуатації та стабільність роботи бойлера. Застосування спірального нагрівача пов’язано з компактністю агрегату в цілому, так як наявність спеціальної спіралі, яка виконана з неізольованою електродного дроту, робить можливим миттєвий нагрів спіралі і швидкий розігрів води. Даний факт і дає перевагу перед Теном. Крім того, знижується вимога до якості води, що подається, швидкість утворення накипу, а в сучасних моделях передбачено автовимкнення при перегріві. Основні матеріали для баків – нержавіюча сталь і пластик. Усередині передбачена футерування емаллю або склокерамікою, що істотно збільшує термін служби водонагрівача. Але для двох видів є верхня межа по температурі води, що нагрівається і він становить 80 градусів Цельсія. Дешевший варіант – пластиковий бойлер служить 1-2 роки, після чого виходить з ладу. Більш надійний і, відповідно, дорогий варіант – емальований зсередини бак з нержавіючої сталі служить до 10 років.

Розрізняються і за способом управління і контролю нагріву на бойлери з електронним і гідравлічним управлінням. В електронному типі управління передбачена автоматизована система контролю процесу нагріву з висновком поточних характеристик на вбудований дисплей і кнопкової панелі для зміни параметрів підігрівається води. Гідравлічне управління здійснюється за рахунок регулювання краном витрати води, що подається і відразу видно істотний недолік: при високому напорі води нагрів буде не зовсім ефективний і на виході буде отримана не висока температура; при низькій витраті води буде не повне використання потужності Тена. У більш дорогих моделях передбачається дистанційне керування.

Розглянемо різні види електричних водонагрівачів в залежності від їх будови і способу застосування.

Накопичувальний бойлер має бак об’ємом від 5 до 550 літрів і відповідний нагрівальний елемент. Принцип работипрост: при витрачанні гарячої води автоматично включається підживлення бака холодною водою з водопроводу і нагрів до встановленої температури, що робить його роботу практично безперервної. Встановлений датчик температури відключає підігрів при досягненні 85 градусів Цельсія. У таких водонагрівачах застосовується часто прискорений нагрів води для чого може використовуватися поєднання з двох тенів.

За місцем розміщення накопичувальні водонагрівачі діляться на настінні, підлогові і вбудовувані під мийку. Найчастіше передбачена теплоізоляція бака з метою економії на роботі нагрівального елементу.

Що стосується проточних водонагрівачів, то їх принцип суттєво відрізняється. Вода не накопичується в баку, а нагрівається тільки при проходженні через ТЕН, але при цьому температура навряд чи перевищує 50-60 градусів Цельсія на виході. Однак безперечним перевагою такого бойлера є компактність, але він менш економічний, ніж накопичувальний.

Третій тип водонагрівача – наливний. Найбільш характерний для застосування на дачних ділянках, де відсутній водопровід, і набір води буде здійснюватися вручну. Обсяг бака, як правило, не більше 30 літрів. Кілька слів про монтаж бойлерів. Розрізняють горизонтальний і вертикальний спосіб. Перший з них застосовується рідко і в основному це пов’язано з великим об’ємом бака (більше 150 літрів) і бічним підведенням води. Вертикальний спосіб більш поширений на увазі частого застосування невеликих за обсягом бойлерів. Крім бокового підведення води, виділяє верхній (для водонагрівачів, що встановлюються під мийкою) і нижній (відповідно водонагрівачів, що встановлюються над мийкою) підводи.

Застосування того чи іншого типу водонагрівача пов’язано з кількістю споживаної гарячої води, частота її використання і умов установки (міські, дачні). Дана стаття спрямована на виділення переваг і недостатковсуществующіх видів бойлерів і надання допомоги у виборі відповідного для Вас електричного водонагрівача.